New Brand

Find Out Who Is Shining Bright On Screen

The nominees of the Barbados Visual Media Awards revealed.

Just in case you haven’t seen, the Barbados Visual Media Festival is coming to a community near you in just over a weeks time! You can check our events list to see all the upcoming action happening October 24th – 27th. As usual, the 6th annual festival will be climaxed with the VIMAS. So to prepare for when you attend the ceremony October 27th at Accra Beach Resort here is the full list of the official nominees:

B E S T A C T R E S S

Portia Blackman – Things Tough
Lia Gadjadhar – Grief
Chelsii Holder – Mama’s Story
Neilsa Layne – Things Tough
Shalisha Samuel – Tales from the Script: Mission Improbable

B E S T  O R I G I N A L  S T O R Y

Shakirah Bourne – Things Tough
Rommel Hall – Welcome Home
Michelle Hinkson-Cox – Mama’ s Story
Michelle Hinkson-Cox & Carmelia Alleyne – General Boussa
Yvonne Weekes – Bold Choice

B E S T  D I R E C T O R  N O N – F I C T I O N

Rommel Hall – Liquid Gold
Olga Gajraj & Martyn Forde – Let Her Play
Clish Gittens – De Fisheries
Damien Pinder – Legacy Project

B E S T  D I R E C T O R  F I C T I O N

Rommel Hall – Tales from the Script: Mission Improbable
Neil Hoyte & Karen Rollins – Welcome Home
Chukwuemeka Iweze – Mama’s Story
Damien Pinder – Things Tough
Yvonne Weekes – Grief

B E S T  M U S I C  V I D E O

Ch’An – Runaway | Director – Mosi Daniel
Joaquin & Krosfyah – Tiney Winey | Director – Jamar Harding
King Bubba – She Always Bend Over | Director – Scenes Entourage Shaquille – Darlin’ | Director: Shaquille Layne & RBM Inc
Trinity Clarke – Not Your Enemy | Director – Joel Brooks

B E S T  A C T O R

Shacody Baker – Tales from the Script: Eli the Liar
Brandon Blackman – Tales from the Script: Victor’s Secret
Brian Chandler – Tales from the Script: Mission Improbable
Shedeur Parris – Tales from the Script: Mission Improbable
Mark Trent – Tales from the Script: Agent 43

B E S T  C I N E M A T O G R A P H Y

Kevin Bowen – Things Tough
Rommel Hall – Liquid Gold
Chukwuemeka Iweze – Mama’s Story
Neil Marshall – De Fisheries
Damien Pinder – Legacy Project

B E S T  E D I T I N G

Rommel Hall – Liquid Gold
Rommel Hall – Tales from the Script: Mission Improbable
Chukwuemeka Iweze – Mama’s Story
Clish Gittens – De Fisheries
Damien Pinder – Things Tough

B E S T  S O U N D

Romario Hunte – Liquid Gold
Romario Hunte – Things Tough
Chukwuemeka Iweze – Mama’s Story
Travis Springer – Let Her Play
Damien Pinder – Legacy Project

B E S T  F I L M F I C T I O N

Grief
Mama’s Story
Tales from the Script: Mission Improbable
Things Tough
Welcome Home

B E S T  F I L M N O N – F I C T I O N

De Fisheries
Legacy Project
Let Her Play
Liquid Gold

Congratulations to all the nominees! We are hoping to see you at the awards show later this month to support our growing visual media industry. To learn more about these films make sure to check out the entire festival and follow the Barbados Film and Video Association on Facebook!

Add Comment

Click here to post a comment

Tell Us What You Think!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Some Of Our Friends

Newsletter Sign Up

Why We Do This!

october, 2020

19oct8:00 pmGrown And SexyErotic Open mic8:00 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event,Open Mic

20oct7:30 pmLIVE Tuesdayswith Wesu7:30 pm GMT-4 Performing Arts:Acoustic

20oct8:00 pmHomegrown RoundtableLive on Facebook8:00 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event

21oct4:30 pm5:30 pmBarefoot VybezDance Class4:30 pm - 5:30 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

21oct6:00 pmJazz Liveat LaCabane Barbados6:00 pm GMT-4 Performing Arts:Jazz

21oct6:15 pmDanceFitTerm 36:15 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

21oct6:30 pmDance For You Wednesdays6:30 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

21oct7:00 pmTheatre + Convos Body S.P.A.C.E The Masterclasswith Sonia Williams7:00 pm GMT-4

21oct8:00 pmOh My Word Open Micwith Rhy Minister, Sunrokk and Wesu8:00 pm GMT-4 Performing Arts:Open Mic

21oct9:00 pmPSSSTComedy night with Dy Browne9:00 pm GMT-4 Performing Arts:Theatre

22oct6:00 pmFunk Jazzwith The Jelani Trio6:00 pm GMT-4 Performing Arts:Jazz

22oct7:30 pmVersatile Threads Summer Serieswith guest Locmuse Creations7:30 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event

23oct7:30 pmRiteSide Of Red LIVE7:30 pm GMT-4 Performing Arts:Reggae

24oct6:30 amHikercise6:30 am GMT-4

24oct6:30 amBoxercise6:30 am GMT-4

24oct8:00 am7:00 pmBajama8:00 am - 7:00 pm GMT-4

24oct9:00 am9:45 amYoMusic Dance ClassAges 2 - 89:00 am - 9:45 am GMT-4 Performing Arts:Dance

24oct5:00 pmDance For You SaturdaysDancehall class by Jai5:00 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

24oct6:00 pmJae Johansen LIVEat Blakey's6:00 pm GMT-4 Performing Arts:Rock and Roll

24oct8:30 pm10:30 pmAyo Musiq LIVEat Tabu8:30 pm - 10:30 pm GMT-4 Performing Arts:Acoustic

25oct3:00 pm7:00 pmHunterspring Sunday Grooveswith Larix, Nicovia and Sirrah3:00 pm - 7:00 pm GMT-4 Performing Arts:Music

25oct5:00 pm7:00 pmXion Network Variety ShowLive interview with James Mason5:00 pm - 7:00 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event

25oct5:00 pm8:00 pmBubbles N Brushes5:00 pm - 8:00 pm GMT-4 Visual Arts:Drawing

25oct5:00 pmLive Music By Riteside Of Red5:00 pm GMT-4 Performing Arts:Reggae

26oct8:00 pmGrown And SexyErotic Open mic8:00 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event,Open Mic

27oct8:00 pmHomegrown RoundtableLive on Facebook8:00 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event

28oct4:30 pm5:30 pmBarefoot VybezDance Class4:30 pm - 5:30 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

28oct6:15 pmDanceFitTerm 36:15 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

28oct6:30 pmDance For You Wednesdays6:30 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

28oct7:00 pmTheatre + Convos Body S.P.A.C.E The Masterclasswith Sonia Williams7:00 pm GMT-4

28oct9:00 pmComedy Open Micfeaturing Sunrokk Biko and Jason9:00 pm GMT-4 Performing Arts:Theatre

29oct6:00 pmFunk Jazzwith The Jelani Trio6:00 pm GMT-4 Performing Arts:Jazz

30oct7:00 pmShades Of Artfeaturing G Syndicate7:00 pm GMT-4

31oct9:00 am9:45 amYoMusic Dance ClassAges 2 - 89:00 am - 9:45 am GMT-4 Performing Arts:Dance

31oct3:00 pmEmpress Time To ShineA Celebration of Our Women3:00 pm GMT-4 Performing Arts:Music

31oct5:00 pmDance For You SaturdaysDancehall class by Jai5:00 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

31oct6:00 pmJae Johansen LIVEat Blakey's6:00 pm GMT-4 Performing Arts:Rock and Roll

31oct9:00 pmCulture Yard The Experiencefeaturing Chiief Din, Holla Bak, Peach Bless and Riteside A Red.9:00 pm GMT-4 Performing Arts:Reggae

X
%d bloggers like this: