People’s Choice Awards 2020 Nominees

Please see all the official nominees for the 2020 People’s Choice Awards! All the nominations were submitted by you the public from September to December 2019. And here are your nominees:

To vote in this year’s awards head over here!

Music Video Of The Year

Soca Mix Steel Pan Cover – DJ Steel Pan
Runaway – Ch’An
If A Bullet Could Talk – StonedWithCupid
Duppy – Amanda Reifer
Long Time Love – Krisirie
Do Ting – Grateful Co.
Sinking Ship – Simon Pipe

Soca Artist Of The Year

Jus D
Leadpipe
Lil Rick
Mikey
Mole

Hip Hop Artist Of The Year

Barri G
Island Levvy
Sevyn 47
Rubytech
Sleepi

R&B Artist Of The Year

2 Mile Hill
Ch’An
G-Syndicate
Leigh Phillips
M.P.
Shontelle
Wesu Wallace

Rock Artist Of The Year

Vengeance Falls
Sundown Superhero
Kite

Reggae Artist Of The Year

Buggy Nhakente
Kalead & Kayaweh
Tuff I
Triple X
Jaeesha
Riteside A Red
Princi Lite
Peach Bless & Breaking Point

Gospel Artist Of The Year

Aingel Jaggernauth
John Yarde
Larix
Neesha Woodz
Keann Walters
Trinity Clarke

Motivational Speaker Of The Year

Joel Manning
Antonio Medford
Deborah McCollin (Mariposa)
Raphael Saul
Gigi Farier

Musician Of The Year

Arturo Tappin
Kweku Jelani
Jermone Waithe
Stefan Walcott
Wesley Morris
Juanita Clarke
Dwayne Jones

Visual Artist Of The Year

Safia Stoute
Shane Eastmond
Jaryd Niles Morris
Annalee Davis
Nikolai Charles

Photographer Of The Year

Alexander Newton
Khalil Goodman
Kristopher Streek
Reco Moore
Kyle Babb
Andrew Browne
Jaryd Niles Morris

Deejay Of The Year

Puffy
Soca Snypa
Zen
Jus Jay
Salt
Surf Rat
Rico Love

Fashion Designer Of The Year

Pauline Bellamy
Alyssa Goddard (Cambria Costume and Design)
Zone 5 Clothing
Exodus Roots Wear
RTS by Greg Williams
Rhaj Paul
Jade Payne (Jade By Design)
Christian Gibbs (by Krishtun)
Kimesha Skeete (Jitafa)
Kimah Dixon (Nashakie Creations)

Model Of The Year

Nicholas Boyce (N.E.C)
Shanel Ifil
Shahaida Lynch
Zoe Allamby

Writer Of The Year

Deborah McCollin (Mariposa)
Michelle Hinkson-Cox
Shakirah Bourne
Yvonne Weekes
Karen Lord
Lashawna Griffith
Matthew Murrell

Poet Of The Year

Akeem Chandler-Prescod
Adrian Green
Cyndi Marshall
Kerry Belgrave
Daniel Boxill
N.E.C

Dance Group Of The Year

1 Movement
Barbados Dance Project
Dancin Africa
Multifarious
Of Another Nature
Riddim Tribe
Trident Productions

Actor/Actress Of The Year

Asha Elcock
Dy Browne
Boy/Girl Productionz
Nakita Holder
Patrick Foster
Rum & Koke
Shannon Arthur
Black Ogun

Culinary Artist Of The Year

Damien Reid
The Byers Catering
Jason Howard
Chef Glam
Thaddeus Sealy

Short Film Of the Year

Badness
Mama’s Story by Michelle Hinkson-Cox
Things Tough by Charlette Thomas
Queen Of The Band by Aerin Prescod

Theatre Production Of The Year

Black Ogun: Gods Of War And Steel
Bush Memories by BCC Theatre Arts
Cover Down Yuh Bucket by BCC Theatre Arts
Journey To The Last Canes
Matilda by Operation Triple Threat
Where Is Kick by Mustardseed
What Good For The Goose
Laff It Off
Sweet Badinage – Tribute To Andrea Gollop Greenidge
Sankofa: The Return Of Angel

Book Of The Year

R.O.G.U.E by Lashawna Griffith
My Fishy Stepmom by Shakirah Bourne
Offset: The Mask Of Bimshire by Delvin Howell
Nomad By Yvonne Weekes
Embodied Knowings – A Collection Of Poetry by Sonia Williams
I Am by N.E.C
Passion The Gemini Project by Passion Poet

Favourite Social Media Personality Of The Year

Gaberry Comedy@gaberrycomedy
Antonio Medford@anotoniomedford
Gigi Farier@gigifarier
Cheyne Jones@cheynejoness
Shantal Martin@hairaconda
Dy Browne@dy_browne
Asher Murrell@dynamomurrell
Salt@saltorwha
Reco Moore@recomoorepitt
Seth Xcel @xcel246

Best Place To Hear Live Music

Blakey’s Bar & Restaurant
McBride’s Pub
Naaman’s Rum Stop
The Grapevine
Corky’s Garage

Best Place To Hear Open Mic

Open Mic Wednesdays at Naaman’s Rum Stop
Mahalia’s Corner
Poetry Lime

Best Place To Eat Pudding And Souse

Clamon Cherry Restaurant
Fred’s Bar in Oistins
Golden Sands
Lemon Arbor
De Mile Tree Sports Bar

Bashment Artist Of The Year

Leadpipe/Porgie
Mole
SK
Stiffy
Mongrel
Walkes

Producer Of The Year

Fabian Minim Worrell
Jus Jay
Lex Luwisi
Mad Mixy
Simon Pipe
Sizz
Adaeze
Chris Allman

Sound Engineer Of The Year

Accusounds
Kirk Dawson
Shamar Coombs
Simon Pipe

Lighting Designer Of The Year

A&R Electrical Services
IGM Stage Lighting
Parhelion 120 Stage Lighting

Best Upcoming Artist

Black Ogun
Kenyah
M.P.
Melissa Hunte
Sevyn 47
Walkes
Tarique
Therese Lambert
Jermone Waithe

Soca Song Of The Year

It Ain’t Me – Lil Rick
Breathe – Mole
Jam Down – Lil Rick
Sometime – Leadpipe
Push And Go Through – Marvay
Feh Sa (Fair Sa) – Hypasoundz
Champions of Colour – Walkes

Kaiso Song Of The Year

Christmas In Crop Over – Adrian Clarke
Gathering – Peter Ram
One Song – Classic
Head Turner – Blood

Hip Hop Song Of The Year

Keep Pushing by Barri G
M.O.M.M by Sevyn 47
Like Rick by Rubytech
No Regrets by Rico Maserati
Same Energy by Lex Luwisi

R&B Song Of The Year

Good Lovin – G-Syndicate & Buggy Nhakente
Runaway – Ch’An
Queen – Leigh Phillips
Ransom – Amanda Reifer

Reggae/Dancehall Song Of The Year

Run It – 2 Mile Hill
Coconut Oil – Leigh Phillips
Hail The King – Tuff I
Hot Gyal Progress – Jaeesha
Deja Vu – Kalead & Kayaweh

Event Of The Year

AnimeKon
Bachannal Time Vs The Best Of Crop Over
Mahalia’s Corner
Torchlight Experience
Bimhaus

Party Of The Year

Awaken
Bliss
Elevate St. Tropez
Soca On The Hill
We-Ting
Rise
Soca For Her

Activist Of The Year

Dominique Tudor
Firhanna Bulbia
Team Mikey Charity
Ro-Ann Mohammed
Roshanna Trim 
The Barbados Association Of Endometriosis and PCOS
Unborn Justice
Fabian Sergeant

Congratulations to all of the nominees and thanks to all of you for submitting such an awesome list of cultural practitioners! To vote, check in with this page on January 7th 2020 for the instructions to drop your all important vote for your choice in the People’s Choice Awards!



Some Of Our Friends

Newsletter Sign Up

Why We Do This!

november, 2020

24nov7:30 pmLIVE Tuesdayswith Wesu7:30 pm GMT-4 Performing Arts:Acoustic

24nov8:00 pmBetween The Lineshosted by Vayne with special guest Jordan English8:00 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event

24nov8:00 pmHomegrown RoundtableLive on Facebook8:00 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event

25nov4:30 pm5:30 pmBarefoot VybezDance Class4:30 pm - 5:30 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

25nov6:15 pmDanceFitTerm 36:15 pm GMT-4 Performing Arts:Dance

25nov7:00 pmTheatre + Convos Body S.P.A.C.E The Masterclasswith Sonia Williams7:00 pm GMT-4

25nov8:30 pmRiteside Of Redat Mojos8:30 pm GMT-4 Performing Arts:Reggae

25nov9:00 pmComedy Open Micfeaturing Sunrokk Biko and Jason9:00 pm GMT-4 Performing Arts:Theatre

26nov12:00 am11:59 pmCreative Writing Fiction with Glenville Lovell12:00 am - 11:59 pm Performing Arts:Literary Arts

27nov9:30 am12:00 pmWeb-A-Thon 2020featuring Edwin Yearwood, Joaquin, King Bubba, Marzville, Sluggy Dan, Boatman, Kareesa, Dwayne Jones, Jamal Green, Jamal Slocombe, Don Ross, Reckodrums9:30 am - 12:00 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event

27nov6:30 pmAlan Sheppard LIVEat Horny Ram6:30 pm GMT-4 Performing Arts:Acoustic

27nov7:00 pmShades Of Art Open Miclive performance by Mylon Clarke and Hashim Durant7:00 pm GMT-4 Performing Arts:Music,Open Mic

27nov8:00 pmFridayz LIVEwith Biggie Irie8:00 pm GMT-4 Performing Arts:Music

28nov9:00 am9:45 amYoMusic Dance ClassAges 2 - 89:00 am - 9:45 am GMT-4 Performing Arts:Dance

28nov11:00 am1:00 pmHear Wuh Gine On Radio Showlive interview with Faith Callender11:00 am - 1:00 pm GMT-4 Performing Arts:Radio Show

28nov6:30 pm9:00 pmDe Duppy Tour6:30 pm - 9:00 pm GMT-4

28nov7:00 pm10:00 pmMr Blood: Like You Never Knew7:00 pm - 10:00 pm GMT-4 Performing Arts:Music

28nov7:00 pmBack In Timewith Philip 77:00 pm GMT-4 Performing Arts:Music

29nov5:00 pm7:00 pmXion Network Variety ShowLive interview with Omar Kennedy5:00 pm - 7:00 pm GMT-4 Performing Arts:Online Event

29nov6:00 pmOnce Upon A Time In Bimfeaturing Varia Williams, Andrew Pilgrim, Winston Farrell, Michelle Barrow, Kenneth "Jack" Lewis, Melissa Hunte, $2 Philosopher, Janine White & D.J Simmons6:00 pm GMT-4

29nov7:00 pm11:00 pmSyndicated Sundays7:00 pm - 11:00 pm GMT-4 Performing Arts:Music

29nov9:00 pmLIVE Thursdaysfeaturing Joaquin and Nikita9:00 pm GMT-4 Performing Arts:Music

30nov6:00 amRhythm Partywith Reac Fitness6:00 am GMT-4 Performing Arts:Dance

30nov2:00 pmunChainedfeaturing the reEmergence Band, Riddim Tribe, Adrenaline Dancers and Dancin Africa2:00 pm GMT-4

30nov6:00 pmOnce Upon A Time In Bimfeaturing Varia Williams, Andrew Pilgrim, Winston Farrell, Michelle Barrow, Kenneth "Jack" Lewis, Melissa Hunte, $2 Philosopher, Janine White & D.J Simmons6:00 pm GMT-4

X
%d bloggers like this: